دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان از تولیدکنندگان خواست در صورتی که بانک‌ها سود اضافی از آنان دریافت کردند، به مراجع قضایی و تعزیرات حکومتی شکایت کنند تا بانک‌ها سود اضافی را پس بدهند.
حجت‌الاسلام سیدرضا سیدحسینی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور فعالان بخش تولید استان گلستان اظهار کرد: متاسفانه یکی از مشکلات تولیدکنندگان، شبکه بانکداری است و همانگونه که مقام معظم رهبری در آخرین دیدار با مسئولان سه قوه فرمودند نظام بانکداری باید اصلاح شود. وی با بیان اینکه شبکه بانکداری ما ناکارآمد است و در حمایت از تولیدکنندگان نیست، افزود: سیستم فعلی پرداخت تسهیلات، تولیدکنندگان را به سمت ورشکستگی سوق می‌دهد.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان ادامه داد: با کمک نمایندگان مجلس و بانک مرکزی باید نحوه پرداخت و بازپرداخت تسهیلات، نحوه محاسبه سود و نوع قراردادها با تولید کنندگان و کشاورزان اصلاح شود. سیدحسینی با انتقاد از عملکرد بانک‌ها عنوان کرد: بانک‌ها در تسهیلاتی که می‌پردازند، بین تولیدکننده و غیرتولیدکننده تفاوتی قائل نیستند. وی با بیان اینکه نگه داشتن درصدی از مبلغ تسهیلات که بر خلاف بخشنامه‌های بانک مرکزی نیز هست، در برخی بانک‌ها همچنان انجام می‌شود، ادامه داد: بانک‌ها برای دور زدن این قانون پیش از پرداخت تسهیلات، از متقاضیان می‌خواهند مبلغی پول به حساب بانکی خود واریز کنند و همین مبلغ واریزی را به عنوان سپرده نگه می‌دارند. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان دریافت سود مرکب را از دیگر تخلف‌های بانکی در این استان عنوان کرد و گفت: در این روش در برخی موارد سود دریافتی از وام‌گیرندگان تا ۵۰ درصد می‌رسد که این خود یکی از علل ورشکستگی تولیدکنندگان است. وی ادامه داد: پس از ورشکستگی هم بانک‌ها کارخانه‌های تولیدی را برای وصول طلب خود از مالکان می‌گیرند و چون نسبت به کار تولیدی آگاهی ندارند کارخانه و همه سرمایه موجود در آن متوقف می‌شود. سید حسینی گفت: هر چند ما در دادسرای مرکز استان گلستان برای حل مشکلات تولیدکنندگان و استمهال تسهیلاتشان تلاش می‌کنیم اما این اقدامات مقطعی است و برای حل اصولی و منطقی آن باید نمایندگان مجلس و بانک مرکزی با اصلاح قوانین بانکداری در راستای حمایت از تولید، این مشکل را یک بار برای همیشه حل کنند. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان از تولیدکنندگان خواست: اگر بانک‌ها سود اضافی از آنان دریافت کردند، به مراجع قضایی و تعزیرات حکومتی شکایت کنند تا بانک‌ها سود اضافی را پس بدهند. وی تنها راه عبور از تحریم‌ها را حمایت از تولید کنندگان خواند و خاطرنشان کرد: اگر مردم به تولید تشویق شوند، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.
دادستان گرگان