یک حقوقدان راهکار قانونی کاهش آمار زندانیان مهریه، محدودیت به اجرا گذاشتن مهریه، دعوای تعدیل اقساط مهریه، مجازات فرار از پرداخت دین و تعیین سقف یا حذف مهریه را تشریح کرد.
غلامرضا موحدیان، حقوقدان و وکیل دادگستری با اشاره به افزایش آمار زندانیان مهریه، به تشریح وضعیت موجود پرداخت و گفت: در وضعیت کنونی حسب مقررات قانون مدنی و قانون حمایت خانواده هیچ‌گونه محدودیت و سقفی برای تعیین مقدار و نوع مهریه که ریال، ملک یا طلا باشد، وجود ندارد.
وی با اشاره به ماده ۱۰ قانون مدنی که مقرر می‌دارد قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد کرده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است، افزود: بر اساس این ماده زوجین می‌توانند هر توافق و به هر میزانی را که مالیت (ارزش مالی) داشته باشد، در مورد مهریه در نظر بگیرند و این موضوع از نظر مقررات معتبر است.

 محدودیت به اجرا گذاشتن مهریه       
این حقوقدان در خصوص محدودیت اجرا گذاشتن تا سقف ۱۱۰ سکه مهریه، اظهار کرد: در قانون حمایت خانواده آمده است که اگر مهریه تا میزان ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن پرداخت نشود به درخواست زوجه، زوج حبس خواهد شد.
وی در توضیح مطلب فوق ادامه داد: در این صورت حبس شدن زوج منوط به این است که زوجه در دادگاه خانواده با طرح دعوا، حکم محکومیت به پرداخت مهریه از سوی زوج را گرفته باشد و حکم نیز قطعی و اجراییه صادر شده باشد؛ بنابراین مهریه به هر میزان اعم از اینکه یک‌هزار سکه یا کمتر و بیشتر باشد، در وضعیت کنونی، تا سقف ۱۱۰ سکه بازداشت دارد. این امر بدین معنا نیست که مهریه بالاتر از ۱۱۰ سکه به زوجه تعلق نمی‌گیرد؛ در صورت توان مالی مرد، زن می‌تواند مهریه‌اش را به هر میزان وصول کند؛ اما اگر کسی به میزان ۱۱۰ سکه یا معادل آن از سایر اقلام را بپردازد، دیگر برای مازاد مهریه بازداشت نخواهد شد.
موحدیان با اشاره به گران شدن سکه که قیمت آن نسبت به ماه‌های گذشته چند برابر شده است، گفت: این امر مشکلاتی را برای محکومین پرداخت مهریه ایجاد کرده است. به این شکل که در برخی موارد مهریه از سوی دادگاه تقسیط شده، مثلاً ماهیانه یک سکه؛ اما پرداخت آن از توان مرد خارج شده است.
وی افزود: چون با وجود افزایش نرخ سکه، درآمد اشخاص نیز به نسبت آن بالا نرفته در بسیاری موارد مرد نمی‌تواند مهریه تقسیط شده را بپردازد. راهکار قانونی این مشکل آن است که زوج در دادگاه دعوای تعدیل مهریه را مطرح کند یعنی عنوان کند که من ماهی یک سکه نمی‌توانم پرداخت کنم. در این‌گونه موارد دادگاه‌هایی هستند که هم‌اکنون هر ۴ ماه یا ۶ ماه یک سکه برای پرداخت تعیین می‌کنند.

 بازداشت بدهکاران مهریه بی‌مفهوم است
این دکترای حقوق در ادامه، تدبیر اساسی برای کاهش زندانیان مهریه را ضروری خواند و تصریح کرد: به دلیل قانون بازداشت زوجه به علت ناتوانی از پرداخت مهریه، نظام خانواده در معرض تهدید قرار گرفته است. اساساً نباید حبس و بازداشتی برای بدهکار مهریه وجود داشته باشد. اگر کسی توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد باید آن را بپردازد اما چنانچه مالی نداشته باشد، بازداشت بی‌مفهوم است. حتی اگر ۱۴ سکه تمام بهار آزادی نیز برای مهریه تعیین شده باشد، به دلایل افزایش قیمت آن بسیاری توان پرداخت ندارند.
وی در گفت و گو با مهداد  با اشاره به پیشنهاد برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر تعدیل مهریه گفت: بر اساس این پیشنهاد به‌جای اینکه تا سقف ۱۱۰ سکه قابلیت بازداشت داشته باشد این میزان نصف شود یعنی ۵۵ سکه. به عبارتی هر کس تا ۵۵ سکه را پرداخت کرد به دلیل عدم توان پرداخت تعداد باقیمانده، بازداشت نشود.
به اعتقاد موحدیان، بازداشت به دلیل بدهی مهریه از اساس باید تغییر کند یعنی ضروری است که بازداشت و حبس در مورد بدهکاران مهریه حذف شود اما برای سایر بدهی‌ها مشکلی ندارد و باید قوه قهریه‌ای وجود داشته باشد تا مطالبات مردم وصول شود؛ اگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی بنا دارند مشکل بدهکاران مهریه را حل کنند بهتر است نسبت به اصل قضیه بازداشت، تجدیدنظر کنند.