اجازه نمی دهیم طمع ورزان زندگی مردم را به بازی بگیرند
رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر عزم همه قوا برای حل مشکلات معیشتی مردم و ابراز اطمینان نسبت به تأمین کالاهای اساسی از سوی دولت، به برخی احکام صادره از سوی دستگاه قضایی برای مفسدان اقتصادی اشاره کرد و گفت: انسان به لحاظ عاطفی از حبس و اعدام اشخاص و خصوصاً وضعیت خانواده‌های آنها غصه دار می‌شود اما در عین حال با کسانی که طمعشان زندگی میلیون‌ها انسان را متلاطم می‌کند و به دشمن در ضربه زدن به کشور کمک می‌کند نمی‌توان برخورد عاطفی کرد.
آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به فرارسیدن ایام اربعین حسینی و راهپیمایی باشکوه محبان اهل بیت(ع) تصریح‌کرد: نزدیک به یک هفته تا اربعین حسینی باقی مانده و دوستداران اهل بیت(ع) پرشورتر از گذشته در مسیر کعبه آمال عشق و محبت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به حرکت درآمده‌اند.

 محبت اهل بیت (ع) قدم‌ها را در مسیر راهپیمایی اربعین استوار می‌کند
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه حرکت عظیم مردم در راهپیمایی اربعین دارای ابعاد مختلفی است، ادامه‌داد: بعد معنوی این حرکت بر کسی پوشیده نیست. محبتی که از ناحیه اهل بیت(ع) و حق متعال بر محبان ائمه معصومین(ع) ارزانی می‌شود، قدم‌ها را در این طریق استوار می کند و نفوس پاک را آماده دریافت عنایات خاصه الهی و توجهات ائمه‌اطهار (ع) به ویژه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) می سازد.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، تصریح‌کرد: همه از دشواری‌هایی که وجود دارد مطلع هستیم منتها باید از علل و راه حل مشکلات نیز برداشت روشنی داشته باشیم. در این مسیر لازم است که همه افراد اهل فکر و دارای ایده و طرح، به میدان بیایند و دستگاه‌ها به ویژه دستگاه اجرایی نیز باید از این ظرفیت به درستی استفاده کنند.
 آیت الله آملی لاریجانی تأکید‌کرد: آنچه اهمیت دارد این است که مسئولان کشور باید میان مشکلات ناشی از عملکرد دشمن و مشکلات ناشی از سوء‌مدیریت‌ها تفکیک قائل شوند. اگر بخواهیم مشکلاتی را که برخاسته از اشتباهات مدیریتی است بر گردن دشمن بیاندازیم در تحلیل شرایط خود به بیراهه می‌رویم. مقام معظم رهبری نیز در جلسه با  سران سه قوه همین تذکر را دادند و تأکید فرمودند مشکلات را باید به دو دسته مشکلات ناشی از اقدامات دشمن و مشکلات ناشی از ایرادات مدیریتی تقسیم کرد.
رییس قوه‌قضاییه این اقدام را اولین گام برای تحلیل صحیح شرایط دانست وادامه داد: پس از این مرحله باید نسبت به استفاده از کارشناسان داخلی جهت تشخیص راه‌حل‌ها اهتمام ورزید به هرحال مسائل کلان کشور نیازمند تدبیر، فکر و مدیریت است و پس از شناسایی مشکل نیز لازمه پیشبرد اهداف و برنامه‌ها انجام کار جهادی است. مطمئناً در یک مسیر سنگلاخ به نیرو و انرژی بیشتری نیاز است و مدیران کشور به ویژه مسئولان دستگاه‌های اجرایی باید به کار جهادی معتقد باشند تا بتوانند به درستی در مسیر حل مشکلات گام بردارند. البته قوای دیگر در چارچوب وظایف و اختیارات خود مسئولیت بزرگی بر دوش دارند که باید به دولت برای خدمت‌رسانی به مردم کمک کنند.
 آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه بحمدالله در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا تفاهم و همدلی بسیار خوبی وجود دارد، بر تمرکز همه قوا در مساله مقابله با جنگ اقتصادی دشمن اشاره کرد و گفت: برخی اختلاف سلایق نیز ممکن است وجود داشته باشد که این اختلافات با رهنمودهای قاطع رهبر معظم انقلاب و توجه قوا رفع می‌شود زیرا خوشبختانه همه مسئولان کشور، فرمایش‌های مقام معظم رهبری را فصل‌الخطاب می‌دانند و هیچ مشکلی در انسجام و اتحاد قوا وجود ندارد.
راه‌حل مشکلات استفاده از بدنه کارشناسی و کار جهادی است.
وی با تأکید مجدد بر ضرورت شناسایی مشکلات، استفاده از بدنه کارشناسی و انجام کار جهادی، تصریح‌کرد: تابحال مردم در همه مشکلات به میدان آمده‌اند و امروز نیز در صحنه خواهند بود منتها از مسئولان کشور انتظار صدق در کلام و طرح صادقانه مسائل را دارند. باید با مردم سخن گفت البته سیاه‌نمایی نیز اشتباه است. متأسفانه برخی در مقام انتقاد دست به سیاه‌نمایی می‌زنند و حتی چنین اظهاراتی در صدا‌و‌سیما نیز بازتاب می‌یابد. چه ضرورتی دارد که بی‌جهت مردم را نگران کنیم؟ اگر کسی در رسانه‌ها بگوید که به طور مثال دلار ۴۰ هزار تومان می‌شود طبیعی است که مردم به سمت خرید ارز و حتی مایحتاج اولیه خود هجوم می‌برند در حالی که بارها گفته شده و باز هم تأکید می‌کنیم که دولت هیچ مشکلی در تأمین کالاهای اساسی مردم ندارد و دارایی‌های جمهوری اسلامی با این سر و صداها تهدید نمی‌شود.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه دولت در این موضع استوار است که کالاهای اساسی با قیمت متعارف به دست مردم برسد و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد، اظهارکرد: البته در مورد کالاهای غیراساسی شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم که دولت در این زمینه نیز برای حل مشکلات تلاش می‌کند.  مقام معظم رهبری نیز در جلسات علنی و خصوصی تذکرات جدّی داده‌اند که باید معیشت مردم تسهیل شود .
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه از وضع بازار اطلاع داریم، ادامه داد: تمام تلاش مسئولان در این جهت است که چرخه اقتصادی کشور به حرکت صحیح باز گردد. جمهوری اسلامی با وجود توانایی‌های بالا و استعدادهای مادی و انسانی خود می‌تواند بر مشکلات فائق آید البته این امر نیازمند تدبیر دولت و مجموعه حاکمیت است .
 مردم نیز قطعاً به توصیه مسئولان در جهت انسجام ملی عمل خواهند کرد و بار دیگر توطئه‌های دشمن را در تسلیم جمهوری اسلامی خنثی می‌کنند.
 دشمن چهل سال است که در این رویا به سر می‌برد و امروز نیز تمام تلاش خود را به همراه اذناب منطقه‌ای‌ خود به کار گرفته اما فراموش کرده که مردم بصیر ما همواره آماده مقابله هستند.
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه به اقدامات عربستان سعودی در منطقه اشاره کرد و گفت: سال‌هاست که جهان اسلام گرفتار تروریسم دولتی عربستان سعودی است . حکام سعودی با پولهای بادآورده نفت مصائب زیادی را بر سر مردم افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، لبنان و برخی کشورهای آفریقایی آوردند و در مورد ایران نیز در دوران دفاع مقدس، با خباثت هرچه تمام‌تر در کنار صدام ایستادند و امروز هم همه تلاش خود را علیه نظام جمهوری اسلامی به کار می گیرند.
وی به برخوردهای اخیر دستگاه قضایی با مفاسد اقتصادی اشاره و اظهارکرد: مردم شاهد برخورد قاطع قوه‌قضاییه با مفاسد اقتصادی هستند که البته این وظیفه دستگاه قضایی است اما از جهتی نیز پاسخی است به کسانی که مدعی بودند دستگاه قضایی در برخورد با فساد اقتصادی ناتوان است.
 رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه این برخوردها محدود به ایام اخیر نیست و در طول سال‌های گذشته پرونده‌های متعددی از سوی محاکم مورد رسیدگی قرار گرفته و مجازات های قانونی صادر شده و به مرحله اجرا درآمده است، افزود: در ماه‌های اخیر شدت سوء‌استفاده و طمع ورزی برخی به دلیل وجود تلاطم در بازار ارز و سکه افزایش یافت و متأسفانه عده ای به خاطر رسیدن به سود بیشتر نه فقط منافع آحاد مردم را به خطر انداختند بلکه با اقدامات خود آب به آسیاب دشمن ریختند و به نظام اقتصادی کشور ضربه زدند. این طمع‌ورزی در وضعیت فعلی اقتصاد کشور مساله‌ای نبود که قوه‌قضاییه و حاکمیت به سادگی از کنار آن عبور کنند زیرا نمی‌توان اجازه داد که عده‌ای از دارایی‌های ملت برای خود مال‌اندوزی کنند و مرتکب این جنایات شوند.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه برخی از برخوردها نیز ممکن است به لحاظ عاطفی سنگین،  توام با خشونت باشد، به برخی احکام صادره طبق موازین شرعی و قانونی در پرونده‌های اقتصادی اخیر از جمله احکام اعدام اشاره کرد و گفت: هیچ کس از حبس و اعدام کسی خوشحال نمی‌شود؛ انسان بلحاظ عاطفی، از حبس و اعدام اشخاص و خصوصاً وضعیت خانواده‌های آن‌ها غصه‌دار می‌شود و ما هم تمایل نداریم که شاهد چنین مجازات‌هایی باشیم اما فارغ از جهات عاطفی این موضوع نباید فراموش شود که اقدامات برخی از این افراد آثار فوق العاده مخرب بر زندگی مردم داشته و دستگاه قضایی نمی‌تواند اجازه دهد که طمع تعداد معدودی از افراد، زندگی مردم را به بازی بگیرد و معیشت میلیون‌ها انسان را دستخوش تلاطمی عظیم کند.
رییس قوه‌قضاییه ادامه داد: فقط کافی است تصور کنیم که چه پدر و مادرهایی برای تأمین حداقل‌های مورد نیاز فرزند خود گرفتار و مستاصل شده‌اند ودر مقابل، عده‌ای تلاش کرده‌اند که با سودجویی در بازار ارز و سکه، فی المثل هزار میلیارد سرمایه خود را به پنج هزار میلیارد تومان افزایش دهند. چنین اقدامی نه تنها مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است بلکه در ضربه‌زدن به نظام، به دشمن در شرایط فعلی کمک کرده است.

 دشمن به تلاطم بازار ارز و سکه امید بسته بود و عده‌ای به آنها کمک کردند
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه دشمن به تلاطم‌های بازار ارز و سکه امید بسته بود، یادآورشد: در چنین شرایطی عده‌ای با ورود به بازار ارز و سکه و ایجاد تلاطم در آن و تخریب وضعیت اقتصادی کشور به دشمن کمک کردند و متأسفانه عده‌ای هم با اقدام به راه‌اندازی برخی کانال‌ها و سایت‌ها تلاش کردند تا به صورت لحظه‌ای قیمت ارز و سکه را بالا ببرند و به این ترتیب موجب ایجاد وضعیت ناسالم اقتصادی و تلاطم در بازار شدند. رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه انسان به لحاظ عاطفی از محکومیت افراد به اعدام غصه‌دار می‌شود، اظهارکرد: قوه‌قضاییه نمی‌تواند در این قبیل موارد برخورد عاطفی داشته باشد زیرا بحث سرنوشت میلیون‌ها انسان در میان است. البته از قضات شریف نیز می‌خواهم که توجهی به فشارهای رسانه‌ای و تبلیغاتی نداشته باشند و مانند همیشه بر مدار شرع و قانون حرکت کنند تا بتوانند در هر مرحله‌ای از مراحل عالم پاسخگوی احکام خود باشند. تردید نداریم که استقامت در مسیر حق و عدالت، راه روشنی است که موجب هدایت و رستگاری انسان می‌شود.  براساس این گزارش ادامه بحث و بررسی پیرامون دستورالعمل نظارت و پیگیری احیای حقوق‌عامه در دستور کار مسئولان عالی قضایی قرار داشت و بندهای دیگری از این دستورالعمل به تصویب رییس قوه‌قضاییه رسید.